Wpisy z Wrzesień 2010

Domowe sposoby

7Dobrym sposobem na złagodzenie podrażnień skóry jest samodzielne wykonanie maseczki z siemienia lnianego. Do tego zabiegu jest potrzebna tylko łyżka siemienia i szklanka wody. Należy ugotować siemię, rozrobić na gęstą papkę i ostudzić do temperatury pokojowej a następnie używając gazy, jako warstwy ochronnej, nałożyć na skórę i trzymać około 20 minut. Kolejnym specyfikiem, który można zaaplikować w domowych warunkach, jest nawilżająca maseczka z twarożku. Do świeżego twarożku dodaje się około jednej łyżki tłustej śmietany i po uzyskaniu jednolitej konsystencji nakłada na 15 minut na skórę twarzy. Świetnym sposobem na uszczelnianie naczyń krwionośnych jest maseczka z owoców. Do tego jest potrzebne: posiekane kiwi, kilka kropel soku z cytryny oraz łyżka mąki ziemniaczanej. Po uprzednim wymieszaniu wszystkich składników, maseczkę nakłada się na twarz na około 20 minut. Oprócz regeneracji, skóra nabierze ładnego koloru. Stosowanie naturalnych sposobów pielęgnacji znacznie poprawia kondycje skóry i pozwoli cieszyć się jej naturalnym blaskiem. Obok wrodzonych predyspozycji do posiadania cery naczyniowej, bardzo ważne znaczenie może mieć szkodliwy wpływ środowiska. Zanieczyszczone powietrze i unoszące się chemiczne pyły, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, są bardzo niekorzystne dla skóry. Osłabienie naczyń skóry mogą powodować także hormony, zwłaszcza estrogeny i stosowane środki antykoncepcyjne. Nie ulega wątpliwości, że cera naczyniowa musi być specjalnie chroniona. Najważniejsze są preparaty uszczelniające naczynia. Cera wrażliwa charakteryzuje się długotrwałymi rumieńcami w stanach emocjonalnych, w sytuacjach stresowych czy w wyniku mechanicznego podrażnienia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nie narażać jej na ten czynniki. Trzeba również uważać co się je, nie mogą to być posiłki zbyt pikantne, gorące czy pobudzające. Należy unikać picia kawy i mocnej herbaty, oraz nie dopuszczać przegrzania skóry. Stanowczo odradza się długie przebywanie na słońcu i w saunie. Zalecane jest za to, stosowanie odpowiednich kremów ochronnych. Rozszerzające się naczynka mogą dotknąć każdy typ skóry, jednak najbardziej narażona jest skóra wrażliwa.

Kolor ciała

53Jakże modne są ostatnimi laty w naszym pięknym kraju solaria. Minęło sporo czasu od kiedy pojawiło się u nas to cudowne urządzenie. Kobiety ustawiają się w kolejkach i kupują miesięczne karnety, aby dostać się we władanie sztucznego słoneczka. Tylko po co? Czy tak bardzo potrzebują być opalone sztucznym światłem przez cały rok? Czy ich mężczyźni wymagają, aby ich kobiety były opalone na czekoladkę? Mało kto się zastanawia nad efektami ubocznymi działania takiego solarium. Częste i długotrwałe opalanie w solarium niszczy skórę. Na ciele pojawiają się białe plamy, które często już nie schodzą potem. No i co, potem taka kobita uważa, że jest modna. Moda nie polega na głupim małpowaniu tego co zalecają inni. Moda polega na kreowaniu czegoś nowego przy wykorzystaniu czyichś pomysłów. Rozumiem, że kobieta ma ślub w zimie i pragnie wyglądać na nim wyjątkowo. Kilka sesji w solarium na pewno jej nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, na swoim ślubie będzie wyglądać olśniewająco. Warto się zastanowić na częstym używaniem solarium, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale dla naszego wyglądu i opinii innych ludzi. Makijaż w wyglądzie kobiety jest bardzo ważny. Dobrze wykonany makijaż potrafi podkreślić rysy twarzy, kolor oczu i nadać pięknego wyglądu. Wiele kobiet ma naprawdę dar do tworzenia makijażu. Przeważnie najlepiej wychodzi im podkreślanie swojego wdzięku i piękna. Zdarza się, że nawet specjaliści od makijażu, wizażyści, potrafią tak wykonać makijaż kobiecie, że wygląda ona o wiele gorzej niż bez niego. Kolejnym ciekawym aspektem przy poruszaniu tematu makijażu, jest fakt że coraz młodsze dziewczęta wykonują go sobie. Czy naprawdę aż tak potrzebny jest im makijaż w gimnazjum. Jak się widzi młode dziewczyny idące z plecakami do szkoły i jak są wymalowane, to nasuwa się tylko jedno pytanie: gdzie są rodzice tego dziecka? Czy naprawdę nie potrafią dopilnować dziecka, aby poszło do szkoły bez makijażu? Z drugiej strony dziwi akceptacja wielu nauczycieli, którzy przecież mają wychowywać nasze dzieci. Ciekawe co wyrośnie z takich panienek 15-sto letnich, które malują się jak dorosłe kobiety. W takim wieku nie przystoi taki makijaż.

Betakaroten

64Złota opalenizna wygląda wspaniale. Często jest jednak utrapieniem, głównie jeżeli chodzi o efekt uboczny jej występowania, czyli zmarszczki. Działanie słońca wysusza skórę, jednocześnie ją postarzając, potrzebujemy więc skutecznej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wiosna jest czasem, w którym skóra bywa najbardziej wysuszona i co za tym idzie- wrażliwa. Już w tym okresie trzeba zadbać o jej szczególną pielęgnację i przygotowanie na lato. Swoją dietę można wzbogacić w szczególnie cenny beta- karoten. Jest to silny antyoksydant, który chroni komórki przed uszkodzeniem podczas działania na nie promieniowania ultrafioletowego. W przypadku braku jego stosowania mogłoby dojść do poparzenia skóry lub zaostrzenia procesu starzenia się jej. Beta-karoten ma jeszcze jedną dość ważną właściwość- działa brązująco na skórę, poprawiając jej koloryt. Beta-karoten jest również znany jako prowitamina A, ponieważ w organizmie dochodzi do jego przemiany w pewnym stopniu właśnie w nią. Nie jest toksyczny, nawet duże ilości nie działają szkodliwie, dlaczego więc z niego nie skorzystać? Dziwisz się, że najczęściej reklamowane preparaty ograniczające pocenie nie pomagają? Być może nie są aż tak skuteczne, być może podstawa problemu leży w twoim ciele. Aby się przekonać, wypróbuj sprawdzonego, wykorzystywanego od wielu lat pokoleń. Właściwości ograniczające nadmierną potliwość ma szałwia. Codziennie miej przygotowany litrowy wywar z niej, który staraj się wypijać, dzieląc na mniejsze porcje. Efekty kuracji zazwyczaj nie są widoczne od razu, ale nie rezygnuj z niej. Efekty zobaczysz wciągu miesiąca. Jeżeli to nie pomoże, a pot nadal będzie ci dokuczał, pójdź do apteki i zapytaj farmaceutkę o skuteczny środek- zazwyczaj są one sprzedawane bez recepty. Niech twoje lato będzie przyjemnością, a nie przykrym czasem borykania się z nadmierną potliwością. Przyczyn nadmiernego pocenia się jest dużo. Najczęściej jedną z nich jest stres. Oprócz tego niewłaściwa dieta oraz gorące powietrze lub choroba mogą przyczynić się do uczucia tej nieprzyjemnej wilgoci na ciele, z którą walka może być niekiedy długa i męcząca.

Podawanie ręki

14Tymi słowami akcentujemy chęć wyrażenia życzliwości wobec osoby, z którą się spotkaliśmy pierwszy raz w danym dniu. Zazwyczaj osoba, którą pozdrowiliśmy odpowiada nam w ten sam sposób. Jeśli tego samego dnia, ponownie spotkamy tę osobę, wówczas w zupełności wystarczy już serdeczny uśmiech, czy skinienie głową. Bardzo ważne jest, aby pozdrowienie znajomych traktować, jako obowiązek, gdyż w przeciwnym razie osoba, którą zlekceważyliśmy może poczuć się urażona, albo, co gorsze pomyśleć sobie, że jest czemuś winna. Absolutną koniecznością jest odpowiadanie na pozdrowienia. Brak reakcji może doprowadzić do zakończenia znajomości. „Dzień dobry” powinniśmy mówić wszystkim, których znamy z widzenia, bądź często spotykanym osobom. Wchodząc do sklepu, urzędu, czy biura, wszędzie tam, gdzie możemy spotkać ludzi, pomijając oczywiście domy handlowe i środki komunikacji, np. tramwaje, autobusy, metro oraz pociągi podmiejskie. W środowiskach młodzieżowych często zamiast „dzień dobry” można usłyszeć „cześć”, „hej”, „siemasz” itp. Rzeczą oczywistą jest, że pozdrowienia te, mogą być używane tylko wśród rówieśników, pod żadnym pozorem wobec osób starszych. Często podajemy rękę na znak przywitania się z kimś, np. w pracy, czy podczas spotkania na imprezie, przedstawiając się komuś. Znak ten stał się czymś oczywistym. Zdarzają się sytuacje, kiedy podanie ręki jest wyrazem uznania czy wyróżnienia, np. podczas odbierania dyplomu w szkole, lub jeśli znana osobistość na przyjęciu podaje rękę młodej osobie. Rękę podajemy przy pożegnaniu, przywitaniu, składaniu życzeń czy gratulacji, oraz podziękowaniu. Przy podawaniu ręki obowiązuje zasada odwrotna niż przy ukłonach. To kobieta podaje rękę mężczyźnie, starszy młodszemu, przełożony podwładnemu, osoba o wyższym prestiżu osobie mniej dostojnej. Ma to uchronić osoby uprzywilejowane towarzysko przed czyjąś natarczywością. Przy podawaniu ręki ważny jest subtelny, prosty uścisk dłoni. Na dłuższe jej przetrzymanie mogą sobie jedynie pozwolić osoby starsze, ale tylko po to, by tę osobę wyróżnić, bądź powiedzieć coś miłego albo ważnego. Niektórzy przytrzymują dłoń i potrząsają nią bez opamiętania, takich sytuacji należy się wystrzegać.